Yer Demir Gök Bakır

Tür: Roman

Yazar: Yaşar Kemal

İlk Yayınlanma Tarihi: 1963

Karakterler

Meryemce: Uzun Ali’nin annesidir. Koca Halil’in öldüğünü düşünür ve mevlit okutan köylülerle konuşmaz. Kimseyle konuşmadığı için sorunlarını işaretlerle açıklamaktadır.

Taşbaşoğlu: Yiğit cesur bir karakterdir. Köylüleri Adil Efendi’ye karşı gelmediği için eleştiriyor. Köylü tarafından ermiş bir kişi olduğuna inanılıyor. Kendi karısını bile ermiş olmadığına inandıramıyor. Jandarmadanın elinden kaçarak bir daha kimseler görünmez.

Muhtar Sefer Edendi: Köyün muhtarıdır. Ağalara arası iyi olan muhtarın rüşvet aldığı düşünür. Cimri ve çıkarcı bir adamdır.

Konusu

Üçlemede Yalak köylülerinin yaklaşık on üç aylık mücadeleleri anlatılıyor. Yer Demir Gök Bakır’da köylülerin Adil Efendi’ye olan borçlarını ödeyememesinin yarattığı korku ve bu durumdan kurtulmak için bir ermişe dönüştükleri Taşbaş’ın hikayesi anlatılıyor. Muhtar Sefer ile Taşbaş arasındaki mücadele anlatının odağını oluşturmaktadır.

Özeti

Yalak köylüleri bu yıl Çukurova’da yeteri kadar pamuk toplayamadığı için borçlarını Bakkal Adil Efendi’ye ödeyemiyor. Koca Halil ise pamuk saatini geç haber verdiği için köylü tarafından öldürülmesinden korkmaktadır. Ancak, köylü onu görmezden gelince, bu durumu gururuna yediremez ve köyü terk eder. Köylü Adil Efendi’ye borçludur. Köylüler bu yıl borçlarını ödeyemedikleri için değerli eşyalarını alınmasın diye değerli eşyalarını gömmeye başlarlar. Adil Efendi’ye köylülerin eşyalarını gömdüğünü söyleyen ise Sefer Efendi’dir.

Taşbaşoğlu ise köyü tarafından öldürülen kişi olarak kabul edilir. Memidik, Taşbaşoğlu’nu arkasında yedi ışık topu ile dağda gördüğünü söylüyor. Muhtar ise ikili oynamaya çalışıyor. Adil Efendi’den köylülerin borçlarını affetmemelerini ister. Taşbaşoğlu, ermişliği nedeniyle halkı dolandırdığı iddiasıyla jandarma tarafından tutuklanır. Karlı bir gecede jandarmanın elinden kaçarak bir daha görünmez. Koca Halil başka bir köyde saklanıyor ve köylüler Adil Efendi’yi beklemeye devam etmektedirler.

Kısa Bilgiler

  • Roman, Zülfü Livaneli tarafından 1987 yılında aynı adla sinema filmine uyarlandı.
  • Yaşar Kemal’in Teneke’den sonra oyunlaştırdığı bir diğer eseridir.
  • 1977 yılında Fransa Eleştirmenler Sendikası tarafından En İyi Yabancı Roman Ödülü’nü aldı.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 3 Average: 4]
Önceki KonuOrtadirek
Sonraki KonuMadalyonun İçi
admin
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

24BeğenenlerBeğen
866TakipçilerTakip Et
5TakipçilerTakip Et
26AboneAbone Ol

Son Konular

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 3 Average: 4]