Kumarbaz

Tür: Roman

Yazar: Fyodor Dostoyevski

İlk Yayınlanma Tarihi: 1866

Karakterler

Aleksey İvanoviç: 25 Yaşında öğretmendir. Aleksey zeki, bilgili, fakat dünyayı fazla umursamayan birisidir. Kumar alışkanlığı ve generalin üvey kızı Polina’ya olan aşkı onun zaaflarıdır. 

Polina Aleksandrovna: Generalin üvey kızıdır. Aleksey’in kendisine olan aşkını biliyordur ve zaman zaman bu aşkı kötüye kullanmıştır. Güzelliğiyle dikkatleri üzerine toplar.

General: Çar ordusundan emekli olmuştur. Kumarda mal varlığını kaybeder ve umudunu büyükanneden kalacak mirasa bağlamıştır. 

Antonida Vasilyevna Tarasyeviçeva: Generalin teyzesidir. Aksi ve dominant olan yaşlı kadın, yeğenini eleştirirken aynı şeyi kendi yapar ve kumarda büyük meblağlar kaybeder. 

Des Greux: Generalin mal varlıklarına ipotek koydurmuştur ve büyükanneden kalacak mirası beklemektedir. Polina’ya aşıktır, fakat büyükanneden kalacak mirasın gelmeyeceğini anladığında onu terk eder. 

Matmazel Blanche: Birlikte olduğu insanların soylu ve zengin olmalarını tercih eden, paragöz bir kadındır. 

Konusu

Soylu bir Rus ailenin yanında öğretmenlik yapan Aleksey İvanoviç’in kumar tutkusu ve yanında çalıştığı generalin üvey kızı Polina ‘ya olan aşkı anlatılıyor. Ayrıca bu asil ailenin kumarı ve ve büyükanneden kalacak mirası kazanç kapısı olarak görmeleri de konu edilmiştir. 

Özeti

Aleksey İvanoviç 25 yaşındadır. Generalin çocuklarına öğretmenlik yapıyordur ve generalin üvey kızı Polina’ya aşıktır. Polina ise bunu biliyor fakat onun kendisine olan aşkını kullanarak Aleksey’i zor durumda bırakacak isteklerde bulunur. General ise emeklidir, elindeki parayı kumarda kaybetmiş, Rusya’daki yaşlı teyzesinden kalacak mirası beklemektedir. Herkesin büyükanne diye bildiği generalin teyzesi hastadır. Büyükanneden kalacak mirasın ümidiyle Matmazel Blanche generalle evlenme hazırlığı içindedir. Matmazel Blanche asalet düşkünü ve para göz bir kadındır. General bunları bildiği halde kadına aşıktır. Generalin mal varlıklarına ipotek koyduran Fransız Marki Des Grieux da Polina’yı seviyordur ve de o da kalacak mirası bekliyordur. 

Bir mucize gerçekleşir ve büyükanne iyileşir. Doktor tavsiyesiyle Almanya’nın Roulettenburg’daki kaplıcalara yani generalin yanına gelir. Karşılarında büyükanneyi gören general ve yanındakiler şaşkınlıklarını gizleyemezler. Büyükanne de burada Aleksey’den yardım alarak kumar oynar. Kaybettikçe hırslanan yaşlı kadın kazanmak için daha çok oynar ve elindekileri kaybeder. Rusya’ya aldığı borç parayla dönmek zorunda kalır. Polina’nın da paraya ihtiyacı vardır, Aleksey ona yardım etmek için oynadığı rulet oyununda gereken paranın iki katını kazanır. Polina parayı kabul etmez, geçirdiği küçük çaplı krizden sonra Bay Asley’in yanına tedavi için gider. Polina’nın kendisini sevmediğini düşünen Aleksey, generali terk eden Matmazel Blanche ile kumarda kazandığı parayı birlikte harcamak için Paris’e giderler. Kumarda kazanılan para bir ay sonra biter. Bu arada büyükanne yine hastadır. General ile Matmazel Blanche bu defa evlenirler.  

Yanlarından ayrılan Aleksey, uzun bir süre amaçsızca yaşıyor, kumar oynuyor, mesleğini dahi yapmıyordur. Yürüyüş yaptığı bir günde dostu Bay Asley ile karşılaşır. Bay Asley ona babaannenin öldüğünü, mirasını Polina ve kardeşlerine bıraktığını, Generalin de geçirdiği kriz sonrası hayatını kaybettiğini anlatır. Ayrıca ona kalan mirasın da Matmazel Blanche’ye kaldığından bahseder.  Son olarak Polina’nın iyileştiğini ve hala Aleksey’i sevdiğini duyan Aleksey çok mutlu olur. Bundan sonra toparlanacak ve küllerinden yeniden doğacaktır. 

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 9 Average: 4.8]
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

Benzer Konular

3 YORUMLAR

  1. 25 günde yazılan kitap olarak anlatılması bence hikaye ;)) bir oturuşta yazılmış gibi duruyor ve okurken kendimi oyun salonunda zannettim gibi oldu ;))

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

24BeğenenlerBeğen
866TakipçilerTakip Et
5TakipçilerTakip Et
26AboneAbone Ol

Son Konular

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 9 Average: 4.8]