Güvercin Gerdanlığı

Tür: Roman

Yazar: İbn Hazm

İlk yayınlanma tarihi: 14.07.2020

Konusu

Güvercin Gerdanlığı adlı eserde anlatılanlar hangi dil, din, inanış, millet ve topluluk olursa olsun, insanın hiç değişmeyen duygusal yönlerini ele alıyor. Aşka, sevgiliye ve dostluğa dair yazılmış bir kitaptır. Aşık olanın sevgiliye olan hediyesidir. Aşık ile sevgili arasında yaşanan acı tatlı bütün olup bitenleri okurken dostluk, arkadaşlık, vefa gibi kavramları da sorgulamamıza sebep olur. İbn Hazm işlediği konuyu kasidelerle, şiirlerle süslemiş, okuyan kişiyi tam anlamıyla doyurmuştur. Hatta işlediği konunun içeriğine uygun ayetlerden, hadislerden yararlanarak ilahiyata da uzanır ve, maneviyat duygulara da yer vermiştir.

Künyesi Ebû Muhammed, lakabı İbn Hazm, bu kitabı bir dostunun ricası üzerine yazmıştır. Aşkı bazen kendi tecrübelerinden yararlanarak anlatırken bazen de şahit olduğu ya da anlatılanlardan alıntı yaparak anlatmıştır. Ne var ki aşk zamansız bir kavramdır, onu ancak yaşayan kişi anlayabilir.

İbn Hazm kitabı otuz bölüme ayırarak anlatmıştır.

Özeti

Bunların ilk on tanesi aşkın şakayla karışık bir duyguyla başlayıp yavaş yavaş, aşık olanı sevdiğinin yörüngesine sokan, aklın devre dışı kaldığı hafif sarhoşluğu anlatır. Aşık olma yolları farklı olsa da sonuç değişmez, kişi bu sarhoşluktan mutludur. Diğer dokuz madde de iki kişinin mahremine üçüncü kişilerin şahit olarak dahil olmalarıyla, dostluğa, vefaya ve anlayışa olduğu gibi büyük erdemli insanların varlığına duyulan ihtiyaçtan bahsedilir. Bütün zorlukların bitip kavuşmanın bahsedildiği yirminci bölümde, sevdiğine kavuşmanın Allah’ın dört dörtlük  rahmeti olarak anlatılır. Diğer sekiz bölümde kavuşamayan aşıkların, çektikleri sıkıntılar, dostluğun, vefanın getirdiği sır saklayabilme, tarafları anlayışla karşılayarak destek olmaları anlatılır. İnsanın doğal tabiatında sevgi ve aşk olduğu gibi habis ve hasis duyguların da olduğu örneklerle anlatılırken son iki bölümde de aşk gibi büyük bir duygunun aklın önüne geçip, nefse boyun eğmesiyle Allah’ın emirlerine karşı gelerek günah işlemeleri anlatılır.

Son olarak “Kurtuba’ya Ağıt” bölümünde Endülüs’te yaşanan olaylar, o dönemin toplum yapısı, sosyal yaşantısı ve İbn Hazm’ın üzüntülerini yazdığı ağıtla son bulur.

Tufanın bitişiyle Hz.Nuh’un Gemisi Cûdi Dağı’na yaklaştığın da, Nuh aleyhisselam suyun seviyesini öğrensin diye kargayı gönderir. Fakat karga leşleri görünce dönüp haber vermeyi unutur. O gelmeyince güvercini gönderir. Güvercin gidip bakar, su seviyesini öğrenmek için ayaklarını suya sokar. Su tuzlu olduğu için ayaklarının tüyleri dökülür. Gelip Hz. Nuh’a suyun azaldığını haber verir. Nuh aleyhisselam da ona dua eder, kendisine bir kolye hediye eder. ”Güvercinin Gerdanlığı” ismi oradan gelir. Bu sembol Klasik İslam edebiyatında çokça kullanılmıştır. Sevgilinin boynuna takılan, ölünceye kadar çıkarılmayan “aşk zinciri” anlamına gelen bir kavram olarak işlenmiştir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 29 Average: 4.6]
Önceki KonuHuzursuzluk
Sonraki KonuZülfü Livaneli
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

Benzer Konular

51 YORUMLAR

  1. Nuh alleyhiselam suyun seviyesini öğrenmek için kargayı yollar kargada ordaki leşleri görünce gidip haber vermeyi unutur tabi oda gelmeyince güvercini yollar o gider bakar ve gider Hz nuh a suyun azaldığıni söyler Nuh aleyhiselamda ona dua eder ve ona kolye hediye eder ve onun için güvercinin gerdanlığı ismi ordan gelir Sevgilinin boynuna takılan ve ölünceye denk çikarilmayan aşk zinciri işte aşkta böyle bişey yeri gelir öyle bir seversinki ve güvenirsin işte ona aşk denir O dönemin toplum yapısı Sosyal yaşantısı ve ibn Hazm ın üzüntülerini yazdığı ağıyla son bulur

  2. “Ey beni, gönnediğim bir kişiyi sevmekten dolayı ayıplayan kişi, beni aşkta zayıf birisi olarak tanımakla aşın davrandın.

    Pekiyi söylesene bana, cenneti de ancak tasvirle tanıyor değil miyiz?

  3. Güvercin Gerdanlığı sadece aşka bakışı değil (mecazi-hakiki) dönemini sosyal, kültürel, siyasi ve edebi yönlerden yansıtması, kadın erkek ilişkileri hakkında bilgi vermesi, farklı dalları bir araya getirmesi, Endülüs’ün geçmişle dönemindeki hayatla kurduğu ilişkiyi yansıtması açısından da önemli bir eserdir.

  4. Karga değilde güvercinin itaat etmesinde bir ayrıntı saflık ve güven yatıyor galiba, aradaki itaat güvercinin muhabbetini simgeliyor , kat kat sergilenen aşk ve sevgiyi her insanda farklı bir alemde zuhur ettiğine deginmek gibi olabilir,güzel kitab olduğu muhakkak inşallah en kısa zamanda okumak isterim

  5. Uzun süredir okumak istediğim bir kitaptı. Konusu da oldukça güzelmiş. Zaten ismi bile başlı başına çok nahif. Hikayesi beni çok etkiledi. En kısa zamanda okumak isterim inşallah 🥰🌷

  6. Ne zaman sorularıma cevap arasam, farklı yollarla cevabı çıkar karşıma. “Güvercin gerdanlığı” da bu cevaplardan bir tanesi. Aşkın insan da zuhur ettiği huzur, heleki ilahi boyutta, meyan gibi tatlı zemzem kadar doyumsuz… Okumak için sabırsızlıkla bekliyorum. Inşallah 🤲

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

24BeğenenlerBeğen
866TakipçilerTakip Et
5TakipçilerTakip Et
26AboneAbone Ol

Son Konular

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 29 Average: 4.6]