Gurbet Kuşları

Tür: Roman

Yazar: Orhan Kemal

İlk yayınlanma tarihi: 1962

Karakterler

İflahsızırı Memed: Sivas’tan İstanbul’a gelen ve Ayşe ile evlenen cahil ama saf ve temiz bir köylü gencidir.

Ayşe: Şerefiyle para kazanmaya çalışırken hizmetçi olarak çalışırken Mehmet’le tanışıp evlenen dürüst bir kadın.

Gafur:  Mehmet’in köylüsü, Mehmet’ten daha yaşlı. Mehmet’e İstanbul’a gelmesine vesile olmasına rağmen yardım etmeyen Ayşe ile evlendiği için onlara kin duymaya başlayan kötü niyetli bir kişidir.

Hüseyin Korkmaz: Önce Gafur, sonra Mehmet ve babası Yusuf’un patronu olan zengin bir müteahhit ve iş adamıdır.

Konusu

İflahsızın Memed’in İstanbul’a gurbete çıkması, yaşadığı sıkıntılar ve Ayşe ile olan evliliği ele alınmıştır.

“Ekmek kavgası uğruna İstanbul’a göçmüş Anadolulular, bu değişimin rüzgarından nasiplenmeye çalışan açıkgözler ve kendini bu insanların sırtına basarak dönüştüren sistem, İstanbul kadar yaşamın da rengini değiştirmektedir.”

Özeti

Sivaslı Memed, iş bulmak için İstanbul’a gelen fakir bir köylüdür. İstanbul’da Gafur adında bir tanıdığı var ama Memed ile pek ilgilenmiyor. Hacı Emmi’nin yardımıyla kalacak yer ayarlayan Memed, Balık pazarının yıkılması için çalışmalara başlar. Bu işte çalışırken arkadaşı Recep’ten ustalık ve okuryazarlığı öğrenir. Gafur, milyoner Hüseyin Korkmaz’ın konağında uyuyor. Bu konakta kalan Ayşe’ye Gafur taciz edilmektedir. Memed ise Ayşe’yi sever ve sonra onunla evlenir. Gafur’un köşkteki yerini alan Memed, ailesini de buraya getiriyor. Ayşe yüzünden babasıyla ilişkisi bozulan Memed, konağı terk eder ve başka yerde çalışmaya başlar. Ayşe de bir fabrikada iş bulur. Tasarruf ettikleri parayla gecekondular inşa etmeye çalışıyorlar ama belediye bunu müsaade etmediği gibi inşa ettikleri yeri yıkıyor. Gafur bu olay üzerine sinsice gülümser. Ayşe ise kocasını onun önünde dik tutmaya çalışır.

Roman, iflahsızın Memet’in öğretmen aracılığıyla kendi toplumsal sınıfını bulmasıyla sona erer.

Önemi

1950’lerin sonunda köylerinden şehirlere ve gecekondu mahallelerine göç zamanını yansıttığı için bu roman, Türk edebiyatında köyden şehre göçü konu alan ilk romanlardan biridir.

Kısa Bilgi

  • Gurbet Kuşları, senaryosunu Orhan Kemal ve Halit Refiğ’in yazdığı 1964 yapımı filmdir. Orhan Kemal’in 1962 yılında yayımlanan Gurbet Kuşları adlı romanından uyarlanmıştır. 1. Antalya Film Şenliği’nde “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Film” ödüllerine layık görülmüştür.
  • Gurbet Kuşları adlı romandaki İflahsızın Memet, Orhan Kemal’in bir başka romanı olan Bereketli Topraklar Üzerinde adlı romandaki İflahsızın Yusuf adlı karakterin oğludur.

Yorum

Roman, Siyasi tarihimize, aslında göç olgusu ve kentleşememe olgusuna küçük dokunuşların olduğu bir eserdir. Gecekonduların ilk kıvılcımları, İstanbul’un yeniden yerleşimin oluşması, siyasi çürüklüğün topluma yansıması, köylü kurnazlığı ile mizahi dokunuşlarla çok iyi işlenmiştir. Ülkemizin önde gelen yazarlarından Orhan Kemal’in anlattığı olayların yanı sıra kullandığı dil de eserin değerini artırmaktadır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 3]
Önceki KonuOrhan Kemal Sözleri
Sonraki KonuMurtaza
admin
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

24BeğenenlerBeğen
866TakipçilerTakip Et
5TakipçilerTakip Et
26AboneAbone Ol

Son Konular

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 3]