Casus

Tür: Roman, Yaşam Öyküsü

Yazar: Paulo Coelho

Çeviren: Emrah İmre

Karakterler

Mata Hari: Tek suçu özgür bir kadın olmaktı: Sınırlar ve sınırlamalarla dolu bir dünyada kaderine boyun eğmeyen bir kadın.

Avukat:

Konusu

Paulo Coelho, 20. yüzyıl başında casuslukla suçlanarak idama mahkûm edilen Mata Hari ile avukatı arasındaki yazışmalardan yola çıkarak kurguladığı Casus’ta bu olağanüstü kişiliği bir roman kahramanına dönüştürerek hayatın ve aşkın gizemlerini sorguluyor.

Özeti

Mata Hari’nin tek suçu özgür bir kadın olmaktı: Sınırlar ve sınırlamalarla dolu bir dünyada kaderine boyun eğmeyen bir kadın… Paulo Coelho, 20. yüzyıl başında casuslukla suçlanarak idama mahkûm edilen Mata Hari ile avukatı arasındaki yazışmalardan yola çıkarak kurguladığı Casus’ta bu olağanüstü kişiliği bir roman kahramanına dönüştürerek hayatın ve aşkın gizemlerini sorguluyor.

Rahibe Leonide kapıyı açıp içeri girerken diğerlerinin dışarıda beklemesini rica etti, sonra duvara sürterek tutuşturduğu kibritle hücredeki lambayı yaktı. Ardından başka bir rahibeyi yardıma çağırdı.Rahibe Leonide kolunu uzatıp hücrede uyuyan kişinin bedenine itinayla, kucaklamasına dokundu ama uyandırması kolay olmadı bu kişi hiçbir şeye ilgi duymuyordu sanki, rahibelerin anlattığına bakılırsa, gözlerini açtığında dingin bir uykudan kalkmış gibiydi.

Cumhurbaşkanına, günler önce yaptığı af talebinin reddedilmiş olduğunu öğrenince istifini hiç bozmadı. Üzgün müydü yoksa rahatlamış mı, bilmek mümkün değildi; nasılsa her şeyin sonuna gelinmişti. Dağınık siyah saçlarım özenle tarayıp ensesinde topladı. Başına keçe bir şapka geçirdi ve götürüleceği açık alanda rüzgara kapılarak uçup gitmesini engellemek için şapkanın ipekten bağını çenesinin altından düğümledi. Yavaşça eğilip siyah deri eldivenlerini aldı. Ardından gözlerini hücresine gelenlere kayıtsızca dikip sakin bir sesle konuştu:

Yorum

Paulo Coelho’yu Simyacı romanı ile tanımış olsak da tüm kitapları okuma listesine alınmalı. İyi bir yaşam öyküsünü anlatan Romanın ayrıca  Çevirisi iyi yapılmıştır. Paulo Coelho romanı  kurgulayıp üç bölüm halinde bize sunmuştur. Keyifle okumanızı dilerim.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 9 Average: 3.8]
Önceki KonuVeronika Ölmek İstiyor
Sonraki KonuBrida
admin
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

24BeğenenlerBeğen
866TakipçilerTakip Et
5TakipçilerTakip Et
26AboneAbone Ol

Son Konular

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 9 Average: 3.8]