Bir Tereddüdün Romanı

Tür: Roman

Yazar: Peyami Safa

İlk Yayınlanma Tarihi: 1933

Karakterler

Mualla: okumayı seven dürüst, saf ve temiz bir aile kızıdır.

Vildan: Yazarı elde etmeye çalışan kıskanç bir kadın, bu nedenle kocasını İtalya’dan terk ediyor. Yazarın tereddütleri karşısında tarihe karışır.

Yazar: Her şeye tereddütle yaklaşan kararsızlığı nedeniyle karar vermede güçlük çeken ve kalıcı ilişkiler kuramayan duygusal bir kişiliğe sahiptir.

Konusu

Güzel eserleri sayesinde pek çok kadınla tanışan ancak tereddütlerinin kurbanı olan yazar, kararsızlığı nedeniyle hiçbir ilişkisinde kesin bir sonuç alamaz. Yazarın olaylara ilgisizliği sadece kendisini değil, tanıştığı insanların hayatlarını da karartır.

Özeti

Mualla, bir arkadaşının önerisiyle kitap okumaya başlar, ancak kitabı okumakta tereddüt eder. Kitap Mualla’da farklı etkiler yaratmıştır. Daha sonraları kitabı Mualla’ya öneren arkadaşı Mualla’yı yazar ile tanıştırır. Bir süre sonra yazar Mualla’ya evlenme teklif eder ama cevap vermek için acele etmemesini söyler. Mualla, yazarın kitabını okumaya devam ediyor. Yazar bir gece otelde kalırken, biri odanın kapısını çalar ve ona arabada bir kadının kendisini beklediğini söyler. Yazar alçalır ve arabaya doğru gider. Arabadaki kadın Vildan. Yazarın evlenmek üzere olduğunu zaten duymuş. Bu noktadan sonra kitaptaki olaylar yazar ile Vildan arasında geçer. Vildan bir gün yazarı evine davet eder, ancak yazar bu ısrarlı davetten şüphelendiği için Vildan’ın evine gitmez. Vildan belli bir süre sonra yazarın çalıştığı yere gider ve bir süre konuştuktan sonra onu evine davet eder. Yazar bu kez bu daveti talep ediyor. Vildan, yazardan evine bir şeyler getirmesini ister. Yazar Vildan’ın evine gider ve sabaha kadar alkol ve uyuşturucuyu birlikte alırlar. Yazar eve gittikten sonra kitap sohbet ve itiraflar şeklinde geçer. Vildan bu toplantıda yazara Suriyeli olduğunu söyler. Ancak yazar buna inanmaz ve Vildan’ın bir casus olabileceğini düşünmeye başlar. Yazarın Vildan’a karşı tereddütleri devam eder. Vildan’ın evindeki bu toplantıda Vildan çok içtiği için rahatsız oluyor, yazar onu yatağa yatırıyor ve evden çıkıp çıkmamak konusunda ikilemler yaşıyor. Onu bir süre Vildan’ın odasında izledikten sonra evden çıkmaya karar verir. Kapıdan çıkarken ev hizmetçisiyle tanışır ve Vildan’ın anlık durumu hakkında konuşarak evden ayrılır. Ertesi gün, yazar Vildan’ı merak ettiği için eve gelir, ancak kapıcı ona Vildan’ın evden taşındığını söyler.

Ana Fikri

Tereddütle yapılan bir işte başarıya ulaşmak mümkün değildir. En kötüsü kararsızlıktan iyidir.

Kısa Bilgiler

  • Romanın diğer dikkat çeken yönlerinden biri ise Pirandello’ya ait “Çıplakları Giydirmek” adlı piyestir.
  • Peyami Safa bu romanında septisizm gibi bazı felsefi konulara da değinmiştir.
  • Romanın ilk kısmı kitap alıntıları şeklindedir. Bu alıntılar genellikle Mualla’nın okuduğu yazara ait olan kitaptandır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]
admin
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

1 Yorum

  1. okuduğum her kitabında ayrı bir hayat hikayesine değindiğine şahit olduğum başarılı kalemlerden biridir Peyami safa. ve çok açıklayıcı bir özet ile karşılaştım tebrik ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

24BeğenenlerBeğen
866TakipçilerTakip Et
5TakipçilerTakip Et
26AboneAbone Ol

Son Konular

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]