Kitapdiyari.netYalnızız

 Yalnızız

Tür: Roman, Psikoloji

Yazar: Peyami SAFA

İlk Yayınlanma Tarihi: 11 Eylül 1950

Karakterler

Samim: Orta yaşlı okumuş kültürlü bir adamdır. Romanda Peyami Safa’nın sözcüsü gibidir.

Besim: Yeme içmeyi çok seven, uykusuna çok düşkün bir adamdır.

Mefaret: Çok duygusal ve hayatını duygularıyla şekillendiren bir kadındır. Çok meraklı ve üzüntülere karşı hassas biridir.

Selmin: Özgürlüğüne düşkün güzel bir kızdır.

Meral: Kararsız bir kadındır. Maddiyata çok düşkün ve bağımlılıkları olan biridir. Samim’in sevgilisidir.

Konusu

önseziler, telekinezi, premonition (kehanet, öngörü) ve polipsişizm örnekleriyle yüklü ve insanoğlunun zaman zaman kendini yalnız bulmasından duyduğu acıyı derinliğine işleyen bir romandır.

Özeti

Samim, Besim, Mefaret’in çocukları Selmin ve Aydın ile birlikte yaşamaktadır. Samim gelecekte olmasını istediği, tasarladığı, Simerayna adlı kitabı yazmaktadır. Çevresi yalanlarla doludur, doğruyu bulma çabası onu şüpheci ve araştırmacı yapar. Meral, Samim’in sevgilisidir. Meral’in bir tarafı Samim’e ve onun değerlerine sahip çıkarken diğer tarafı özenti ve eğlenceye koşar. Meral ikinci tarafını bir türlü kontrol altında tutamaz. Samim’e yalanlar söyleyerek onun sevgisini ve saygısını kaybeder. Bu durum onu çıkmaza sürükler. Çünkü herkesi kandırsa bile kendisini kandıramadığının farkındadır. İç huzursuzluk onu yalnızlaştırır ve yaşama isteği azalır. Niyeti intihar olmasa bile kazara hayatını kaybeder.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 8 Average: 4.3]

Nurhayat Akbulut

İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Zehra Güzel
Zehra Güzel
4 ay önce

Kitaplar okadar güzel bazı yaşanmışlıkkari anlatıyor ki insan okudukça acaba buda benim bı hayatimin parçasından bir şey olabilir mi diye düşünmüyor değilim başarılı bir roman olmuş