Aşkımız Eski Bir Roman

Tür: Roman, Polisiye

Yazar: Ahmet Ümit

İlk Yayınlanma Tarihi: Eylül 2019

Karakterler

Başkomiser Nevzat: İstanbul cinayet bürosunda deneyimli bir başkomiserdir.

Overlokççu Kız: İkinci hikayede öldürülen genç işçi kızdır.

Sergey Nikolayeviç Jerkovski: İstanbul’a gelip kaybolan, tüm istihbarat servislerinin peşinde olduğu bilim adamıdır.

Konusu

Roman üç farklı hikayeden oluşuyor ve üçünde de Başkomiser Nevzat cinayeti çözmeye çalışıyor. Kimsenin önemsemediği overlokçu bir kızın cinayeti ile önemli sırlar ortaya çıkıyor. Bu olayların tamamı İstanbul’da geçse bile,  toplumun  tüm gerçeklerini de gözler önüne çıkarıyor.

Özeti

Roman üç hikayeden oluşmaktadır;

1. hikayesi adını veren Aşkımız Eski Bir Roman’dır. Bu hikayenin ilk cümleleri şu şekildedir; bazı vakalarda katilin kim olduğunun hiçbir önemi olmadığı, kurbanı öldürenin kendi tutkusu olduğu belirtiliyor. Tutkularının esiri olanlar arzularını yaşama geçirmeye kilitlenmişlerdir ve tutkularını gerçekleştirirken yaşanacaklar bir trajedi halini alabilir. En keyifli oyunlar büyük bir sıkıntıya, zevkli anlar kanlı gerçeklere evirilebilir. Bu, Pera Palas’ta işlenen cinayette bu şekilde yaşanmıştır. Agatha Christie kılığına girmiş bir katil vardır. ve Bamkomiser Nevzat ile ekibi de onun peşindedir.

2. hikaye, kimsenin umursamadığı overlokcu bir kızın öldürülmesinin bile önemli sırlar içerdiğidir. Katil ve merhum aşikar görünse de gerçek bazen derinliklerde gizlenebilir, Ancak, gizli olsa bile Başkomiser Nevzat ve ekibi bu ve benzeri durumları aydınlatmaya çalışmaktan vazgeçmeyeceklerdir. Tüm ipuçları, cinayetin, öldürülen overlokcu kızın kardeşi tarafından işlendiğini öne sürse de, Başkomiser Nevzat bunun o kadar basit olmadığını düşünür. Kanıt toplamaya devam ederken, katil belli bir kardeş gibi görünür, ancak buna inanamaz ve kafası karışmaya devam eder. Ve bir gün tanışmaması gereken biriyle tanışırlar ve katil belirir. Aşkımız, zorlu macerasında eşi görülmemiş bir macera yaşanır.

3. hikayede ise Petersburg’un soğuğundan İstanbul’un sıcağına gelen bir Rus bilim adamının ortadan kaybolması var. Olayda istihbarat servislerini birbirine düşüren gizemli bir nokta var. Mutluluk arayışında, kendini ölümün eşiğinde bulan bir aşk hikayesi yatmaktadır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 2 Average: 4]
admin
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

24BeğenenlerBeğen
866TakipçilerTakip Et
5TakipçilerTakip Et
26AboneAbone Ol

Son Konular

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 2 Average: 4]