Pembe Fili Düşünme

Tür: Kişisel Gelişim

Yazar: Zeynep Selvili Çarmıklı

İlk yayınlanma tarihi: 2018

Konusu

Yalnızca olumlu duygular, düşünceler, başarı, mutluluk, aşk gibi olaylara odaklanan bir insan yaşamının eksikliğine; Acı, üzüntü, başarısızlık, yetersizlik gibi zihnimizin derinlerine atmaya çalıştığımız duygu, düşünce ve olayların biz insanlar için de olduğunu açıklayan kişisel gelişim konuları ele alınmıştır.

Özeti

Yazarımızın kendi deyimiyle “bir kişisel gelişim değil, kişisel kabul” kitabı olan Pembe Fili Düşünme beş bölümden oluşuyor. Bize nasihatler verip ‘sen her şeyi başarabilirsin’ demek yerine kendi kabulleniş sürecini, deneyimlerini ve konu ile ilgi örnekleri sunuyor bize.

Yazarımız üniversite ikinci sınıftayken ilk panik atağını geçirmiştir.  O anı o kadar yoğun yaşamıştır ki kalp krizi geçirdiğini düşünür. Bir arkadaşının yardımı ile hastaneye koşar ve orada yaşadığı şeyin kalp krizi değil bir panik atak krizi olduğunu öğrenir. Yaşadığı korkuyla evine kapanır, tekrar panik atak geçirmemek için kendisini her şeyden soyutlar. Düşündüğü bir tek şey vardır ‘ ya yine panik atak geçirirsem.’ Bu düşünce ile okulunu bırakma aşamasına gelir. Duygularını bastırmanın, onlardan kaçmanın doğru olmadığını anlayan yazarımız elbette onlarla yüzleşmesi gerektiğini de öğrenir. Ve ilk bölümde sürekli kaçtığımız duygu, acı ve mutsuzluklarımız varsa onlarla yüzleşmememiz gerektiğini bizlere söyler.

İkinci bölümde hayatımız boyunca birileri ya da kendimiz tarafından oluşturulmuş etiketlerimizin (güzel, çirkin, başarılı, aptal, cesur, akıllı, korkak…) aslında bizim üzerimizde bıraktığı etkisini okuyoruz. Katıldığı bir seminerde yaşadıklarını anlatarak etiketlerin hayatımızdaki rolünü kavramamıza yardımcı oluyor. Ve tabi en güzel kısmı da örnek olaylara bağlı olarak kitabı bir kenara bırakıp deneyler yapmamızı istiyor bizden.

Çirkin ya da güzel, başarılı ya da başarısız, çalışkan ya da tembel her ne isek kendimizi kabul edip beğenmediğimiz her yönümüz ile kucaklaşmamız gerektiğini anlatıyor. Mükemmel olmadığımızı ve hatta ne kadar uğraşsak da mükemmel olamayacağımızdan bahseden yazarımız kendimizi sevdiğimiz takdirde yaptığımız her işin en iyisini yapacağımızı anlatıyor bize. Eğer ki hayatımızın zor bir evresindeysek öz şefkatle kendimize sarılmamız gerektiğini yazıyor. Belki de en önemli kısım burasıdır. Genelde başkalarına karşı daha anlayışlı daha şefkatli olurken kendimize geldiğimizde daha acımasız olur, anlayışımızı kaybederiz öyle değil mi?

Kendimize, iç sesimize, yaşadıklarımızın getirdiği çaresizliklerimize yol gösterecek bir kitap olabilir. Kitabın dikkat çeken ilk özelliği ismi olsa da okunmaya değer. 

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 5 Average: 3.8]
Önceki KonuKağnı Ses Esirler
Sonraki KonuAylak Adam

Benzer Konular

1 Yorum

  1. Bazı kitapları okurken kendinde kocaman eksikler olduğunu düşünür ve bu durumdan yoksun kalma üzüntüsü biçimlenir içinde. Özeti bile bu denli başarılı çıkarılmışsa kitabı en yakın zamanda okumuş olurum umarım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

24BeğenenlerBeğen
866TakipçilerTakip Et
5TakipçilerTakip Et
26AboneAbone Ol

Son Konular

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 5 Average: 3.8]