Korkuyu Beklerken

Tür: Hikaye

Yazar: Oğuz Atay

İlk Yayınlanma Tarihi: 1975

Karakterler

Korkak Şahıs: Hikayenin ana karakteridir. Sürekli korkması ile bilinen ve UBOR METENGA adlı örgütün gönderdiği tehdit mesajı ile hayatı alt üst olan biridir. Şizofren ruhlu kahraman kişilik bölünmesi yaşayan, korkularını köpeği üzerinden sembolize eden,  dağınız ve dengesiz bir ve yalnız yaşayan biridir.

Konusu

Korkuyu Beklerken, Sekiz hikayden oluşan Edebiyatımızın postmodern yazarlarından biri olan Atay’ın hikayelerini topladığı bir eseridir. Herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği güzel fakat bir o kadar da yalnızlıkla dolu hikayeler, bireyin yalnızlığını ironi, eleştiri ve mizahla birleştirerek okuyucuya sunmuş ve eserin sonunda ” Ben buradayım sevgili okuyucum, sen neredesin acaba?” diyerek seslenmiş.

Özeti

Bir içki masasındaki bir adam, bir içki kongresinde başka bir adamdan tam da böyle bir iş sözü alır. Ancak iş vaadini alan kahraman istikrarsızdır, hatta şizofrendir. Bu adam bu sözü ciddiye alır ve hatta iş sözü veren kişinin ofisine gitmeyi düşünür. Bu mektup, iş görüşmesine giden kişi “ustasına” gelmediği için ustadan bir özür olarak yazılmıştır.

Bir iş arayan şizofreni kahramanı kendisi oturur ve böyle bir söz veren diğer kişiye bir mektup yazar. Hikayenin bel kemiği bu gönderilmemiş mektuptur. Bu mektup, bir iş talep mektubundan ziyade, mektubu yazan kişinin ruh halini ortaya çıkaracak birçok gereksiz ayrıntıdan oluşmaktadır. Yazar, işi dalkavukluğa doğru ilerlerken çok da önemli olmayan dökülmesinden, köpeğinden, hayatından da söz eder. İş isteme gerekçesi ile yazılan bu mektupta asıl amaç dışında her şey yazılmıştır, ancak bu mektup daha konuya gelmeden bitirilmiştir.

Ayrıca mektubu yazan kişinin aşağılığından, kimliğinin “Üçüncü Şey” dediği diğer kısmıyla yaşadığı sorunlardan, “Üçüncü Şey” ile bahsettikleri köpekten vb. gibi konuları ele alır.

Yağmurlu bir günde köpeğini paltosunun altına alır ve taksiye bindiğini, Taksi şoförü köpeği ile götürmeyi reddedince kendisi, üçüncü şahıs ve taksi şoförü arasında kavga çıktığını ve insanlar başlarına toplandığı anlatılmaktadır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 2 Average: 4]
admin
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

24BeğenenlerBeğen
866TakipçilerTakip Et
5TakipçilerTakip Et
26AboneAbone Ol

Son Konular

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 2 Average: 4]