George Orwell

Doğum: 25 Haziran 1903 Motihari, Bihar, Hindistan

Ölüm: 21 Ocak 1950 (46 yaşında) Londra, İngiltere

Meslek: Yazar

Hayatı

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984) adlı romanı ile tanıdığımız 20. yüzyıl İngiliz Edebiyatının önde gelen yazarları  arasında yerini almayı başarmıştır.  Eserlerinde yer alan netlik, zeka, sosyal adaletsizliğe karşı farkındalık ve totalitarizme karşı duruşu ile de bilindiği gibi ayrıca onun imzası niteliğindedir.

Hayatı, sonradan yazılarını etkileyecek olan tecrübelerle doludur. Burslu okuduğu Eton Kolejinden mezun olduktan sonra, o sırada bir İngiliz sömürgesi olan Burma’da bulunmuş, kısa süreliğine buranın polis teşkilatında görev yapmıştır. Bu memuriyet döneminde şahit olduğu acımasız uygulamalar, emperyalizme karşı geliştirdiği derin öfkeye de katkıda bulunmuştur.

Fransa da bulunduğu dönemlerde çeşitli meslek gruplarında çalışarak para kazanmaya çalışan yazar kaleme aldığı eserlerinde bile parasızlık yakasını bırakmamıştır.

Orwell Savaş Günlüğü

İspanya’da yaşanan darbe girişiminde,  Hitler ile Mussolini’nin de desteğini alan Franco’ya karşı çarpışacak gönüllülere katılıp İspanya’ya gider yazarımız savaşa dair anılarını daha sonra kaleme alacaktır. Orwell’in ölümünün ardından evraklarının arasında bulunan notlarda İspanya’ya ilk gidişini şu sözlerle anlatır:

POUM milisine 1936 yılı sonunda katıldım. Bir başkasına değil de bu milise katılmamın başlıca nedenleri şunlardı: İspanya’ya gitmeye gazete makalelerim için malzeme toplayabilmek amacıyla niyetlenmiştim. Bunun yanı sıra, eğer çarpışmaya değer gibi görünürse, belki de savaşırım diye muğlâk bir düşünce de vardı kafamda. Ne var ki hastalıklı bünyem ve nispeten az sayılabilecek askeri tecrübem hesaba katıldığında, savaşmak hususunda pek bir kuşkuluydum.”

Son Yıllarında

Orwell’in ömrü henüz 46 yaşında noktalanmıştır. Hayvan Çiftliği’nden sonra epey üne kavuşsa ve maddi sıkıntıları sona erse de yoksulluk günlerinde tutulduğu verem hastalığı hayatının son döneminin büyük bölümünü hastanelerde geçirmesine neden olmuştur. 1945 yılında eşini başarısız bir ameliyat kısa süre sonra kaybetmiş ve ölümünden çok geçmeden  yeniden evlenmiştir.

Eserleri

George Orwell Sözlerine Bakmanızı öneririz.

Sayfamızda George Orwell’in Sözleri, Mesajları ve Alıntıları yer alır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 4]
Önceki KonuAçlık
Sonraki KonuGeorge Orwell Sözleri
admin
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

24BeğenenlerBeğen
866TakipçilerTakip Et
5TakipçilerTakip Et
26AboneAbone Ol

Son Konular

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 4]