Kitapdiyari.netGeorge Orwell 1984

 George Orwell 1984

Tür : Roman, Bilim Kurgu

Yazar: George Orwell

Çevirmen : Celal Üster

Karakterler

Winston Smith: Romanın baş karakteridir. Gerçek Bakanlığı’nda alt kademede çalışan bir insandır. Yapılan baskının farkındadır ve zaman içinde bu düzeni değiştirmek için hareket isteği artar.


Julia: Genç ve güzel bir kadındır. Diktatörlük yanlısı gibi gözükür ancak aslında baskıdan nefret etmekte ve kaçamak bir hayat sürmektedir. Winston ile ilişkisi vardır.


Büyük Birader (Big Brother): Parti lideri ve diktatördür. Bütün evlerde bulunan tele-ekranlarda sürekli onun görüntüleri yayınlanır.


O’Brien: Amacı diktatörlük yanlısı gibi gözüküp mevcut rejime boyun eğmeyenleri tespit etmektedir. Julia ve Winston’a tuzak kuzar.


Emmanuel Goldstein: Diktatörlük karşıtıdır. Yazdığı kitapla kendisi gibi düşünen ve mücadele eden insanlara yol göstericilik yapmıştır. Bu sebeple tele-ekranlarda sürekli olarak vatan haini olduğu gösterilmiştir.


Mr. Charrington: Julia ve Winston’un gizlice buluştuğu antika dükkanının sahibidir. Ancak aynı zamanda diktötörlük istihbaratçısıdır.

Konusu

1947-1948 yıllarında yazılan roman 1984 yıllarındaki hayali bir dünyayı konu alır. 1984 yılını anlatan romanda bu yıllar hiçte iç açıcı anlatılmaz. Özgürlüğün olmadığı, yaşam kalitesinin diplerde olduğu ve buna rağmen bu durumların eskisinden çok daha iyi olduğuna inandırıldığı bir dünya mevcuttur.

Özeti

Winston Smith Dış Parti üyesidir ve görevi parti lehine geçmişi değiştirmek doğruyu bulma çabası, yaptığı işi sorgulamasına sebep olur. Sistem o kadar baskı kurmuştur ki insanlar üzerinde tele ekranlarla her hareketleri izlenmektedir. İnsanlar birbirlerini kolaylıkla ihbar edebilir ve buharlaştırabilirdi. Bu umutsuzluğun getirdiği mutsuzlukla yaşarken Julia ona o aradığı umut ışığını verir ve artık gelecekle ilgili değişeceğine inandığı şeyler için çabalamaya başlar. Bir şeyler değişmelidir artık. O’Brien’e güvenerek büyük bir tuzağın içine çekilir ve sonrası onun için aşağılanmak olur. İnsanın tüm benliğini alan, içini boşaltıp öz varlığını bitirene kadar yapılan vahşet ve “Düşünmezsen suç işleyemezsin.” noktasına varır. Artık “2+2=5 eder, bazen de 3 eder” diyebilmektedir. Bu karamsar ve ütopik hikayeyi anlatan bir söz olarak: “Bana yapma, ona yap.”

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 5 Average: 4.6]

Nurhayat Akbulut

İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorumlar
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Hande coğlan
Hande coğlan
4 ay önce

Kısa öz özet olmuş emeğinize sağlık teşekkür ediyorum

Selim
Selim
4 ay önce
Yanıtla  Hande coğlan

Katılıyorum Hande

Zeynep T
Zeynep T
4 ay önce

daha Kapsamlı bir özet çıkarılabilirdi diye düşünmeden edemiyorum ☺️