Yüzüncü Ad

Tür: Araştırma Tarih

Yazar: Amin Maalouf

İlk Yayınlanma Tarihi: 2000

Karakterler

Baldessera Embriaco: Ataları yıllar önce Cenova’dan Cübeyl’e göç eden Cenevizlilerin Doğu’daki son temsilcisidir. Doğusunda büyük üne sahip bir antika dükkanı olup bu sayede çok zengin olan, Sabırlı ve kadere inanan, konuşmaktan çok dinlemeyi seven bir karakterdir.

Marta: Baldessera’nın aşık olduğu ve gençliğinde evlenmek istediği kadın ama sonra bir korsanla evlenir ve sonra kocası onu terk eder.

Gregerio Mangiavacci: Eskiden Embriaco’lara hizmet eden ve sonraları onlar sayesinde zengin olan biridir. Duygusal bir doğaya sahip bir karakterdir. Ayrıca Kıznıı Embriacom ile evlendirmek için çaba sarf ediyor.

Konusu

Doğu’da yaşayan son Cenevizlilerden biri olan Baldasarre Embriaco, 1665’te yaşadığı Lübnan’ın Cübeyl kentinde kaybettiği bir kitabı bulmak için yola çıkışını ve yoldayken yaşadığı olaylar ele alınmıştır.

Özeti

İncil’e göre, ertesi yıl olan 1666 yılı dünyanın sonu olacaktı. Söz konusu kitap, yedi – sekiz yıl önce Cübeyl’e sığınan yaşlı ve fakir Müslüman Hacı İdris tarafından Baldassare’ye hediye edilmiştir. Ancak yaşlı adam, kitabı Baldassare’ye verdikten hemen sonra ölür. Baldassare kitabı okuma fırsatı bulamadan İstanbul’a giderken alışveriş yapmak için Cübeyl’e uğrayan Fransız Saray görevlisi Knight Hugues, kitabı Marmontel’e çok yüksek bir fiyata satmak zorunda kalır. Kitabı satmanın pişmanlığını yaşarken, kendisiyle birlikte çalışan ve Canavar Yılı ile ilgili konuları uzun süredir araştıran yeğeni Jabir’in ısrarı üzerine kitabın ardından, Yeğenleri Cabir ve Habib ve yardımcısı Hatem ile yolculuğa çıkarlar.

Birkaç mola verdikten sonra, kasabanın dul eşi ve Baldasarre’ın gençlik aşkı Marta’da kocasının ölümünün onayını almak için onlara katılır. Bu yolculuk sırasında Baldasarre, İstanbul’dan Londra’ya, Ege Adaları’ndan Cenevizlilere, İzmir’den Konya’ya, Amsterdam’dan Lizbon’a aceleyle gidecektir. Bu telaşında İzmir’de Sabetay Sevi ayaklanmasına, 1666’daki Büyük Londra Yangına, Hollanda-İngiliz Savaşlarına ve Konya’daki veba salgınına şahit olacaktır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 4 Average: 4.5]
Önceki KonuAmin Maalouf Sözleri
Sonraki KonuSemerkant
admin
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

24BeğenenlerBeğen
866TakipçilerTakip Et
5TakipçilerTakip Et
26AboneAbone Ol

Son Konular

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 4 Average: 4.5]